Online marketing v Maďarsku #4 | Marketingové kanály

Jaké online marketingové kanály byste měli využívat v Maďarsku?

Jednotlivé marketingové kanály nefungují stejně v každé zemi. Pokud děláte online marketing v Maďarsku měli byste znát co na zákazníky funguje a kde se vyplatí investovat peníze. Přinášíme vám best practice našich klientů působících v Maďarsku.

V našem předchozím článku jsme si přiblížili maďarských zákazníků. Nyní se pojďme podívat jaké marketingové kanály fungují nejlépe.

Při expanzi do jakékoliv nové země si nejprve musíme stanovit, jaké propagační kanály využijeme. Trend dnešní doby přeje zejména Googlu a Facebooku, kteří mají v každé zemi svá specifika. V žebříčku top 10 dle návštěvnosti podle SimilarWeb kraluje klasické trio Google, Facebook a Youtube. Ostatní pozice jsou však již obsazeny místními hráči.

Vyhledávání = Google search

V Maďarsku se kromě Googlu nevyužívá žádný jiný vyhledávač. Služby jakou jsou Yahoo! a Bing mají zanedbatelný podíl na trhu. Stále větší množství firem inzeruje ve vyhledávací síti Google. Kampaně jsou stále sofistikovanější a díky růstu konkurence roste také cena za proklik, která je ale ještě stále nižší v porovnání s Českem nebo Slovenskem. Podívejme se na několik příkladů. Pro lepší srovnání jsme vybrali taková klíčová slova, která jsou celosvětová.

Klíčové slovo CZ SK HU
Nike air force 0,36 0,19 0,16
iPhone 8 plus 0,28 0,27 0,14
Lenovo notebook 0,30 0,22 0,24
Protein 0,62 0,42 0,39

Když jsou vaše produkty vyhledávané, či případně cílíte na longtaily, tak vám Google Ads (donedávna Google Adwords) na Slovensku přináší dobré výsledky. S největší pravděpodobností to tak bude i v Maďarsku, není to však vždy pravidlem. Určitě si před vytvářením kampaně podívejte na četnost vyhledávání. Možná vám bude stačit Google Translate, ale daleko lepší možností je rodilý mluvčí. Pro hlubší analýzu doporučujeme Marketing Miner. V Maďarsku však nejsou podporovány všechny funkce. My využíváme Ahrefs, který je v poměru ceny a kvality dobrou volbou. Využijete ho od analýzy klíčových slov přes content gap analýzu až po link building. Podobný nástroj jako Ahrefs je například SEMrush, který též podporuje Maďarsko.

Sociální sítě

Facebook využívá 60% maďarské populace, tedy zhruba 5,8 mil. lidí. Většina ho pak navštěvuje několikrát do týdne. Mezi největší část uživatelů patří muži mezi 25-34 roky a ženy mezi 35-44 roky. Instagram má podstatně méně uživatelů a to jen 1,7 mil. Věkový průměr je tu nižší, podobně jako u nás. Počet uživatelů se však neustále zvyšuje. Trendem se také stává omezení aktivit na Facebooku těch uživatelů, kteří jsou aktivní právě na Instagramu. Dalším faktem, proč je Instagram třeba brát vážně, je měsíční návštěvnost Instagramu: 1,3 mil. což je více než v Česku.

Email marketing

Zajímavostí je výsledek průzkumu eCommerce Hungary z roku 2018 který ukazuje, že 45% e-shopů vůbec neposílá newsletter. To může být zajímavá příležitost pro nové e-shopy. U nás používáme a testujeme několik platforem pro email marketing – Mailchimp, ActiveCampaign či Samba.ai.

Výkon desktop reklam vs. mobilních reklam

Podle průzkumu z roku 2017 pochází 64% online trafficu stále ještě z desktopu. Dalších 33% přichází z mobilu a zbytek z jiných zařízení, většinou tabletů. Faktem však je, že oproti roku 2016 traffic z dektopu poklesl o 16% a z mobilu naopak vzrostl o 61%. Pokud předpokládáme, že tento trend bude pokračovat (a vše tomu nasvědčuje), tak se do roku 2020 tento poměr otočí ve prospěch mobilů. Je však třeba rozlišovat mezi trafficem a konverzemi. Pravdou je, že většina objednávek přichází stále z pc a vývoj zde není tak rychlý jako u mobilů. Tento jev se dá vysvětlit tak, že si lidé produkty nejdříve prohlížejí na e-shopech přes mobil (například při cestě do práce), ale nákup si nechají na doma, kde mají klid a mohou zvážit, zda nákup uskuteční.

Rostoucí trend výkonu na mobilních zařízeních zaznamenáváme i my u našich klientů. Pozorovali jsme kliky, náklady a obrat u jednoho z našich klientů. Časové rozmezí je mezi dubnem 2018 a dubnem 2019.

Prokliky na web z reklamy na mobilech stále rostou. Momentálně tvoří 72% celého trafficu z Google Ads. Ještě více narostly objednávky z mobilu, které tento rok přesáhly magických 50%. Doteď vládl v dokončování objednávek desktop, nyní však probíhá více nákupů na mobilu. Proto je důležité nezapomenout na optimalizaci vašeho webu pro mobily.

Konverzní poměr

Co to vlastně je? Definice konverzního poměru podle Google Ads zní takto: Průměrný počet konverzí na jednu interakci s reklamou, vyjádřený jako procentuální hodnota.

Pro snazší benchmarking máme ještě jeden tip. Průměrný konverzní poměr napříč segmenty v Maďarsku je 1,37%. Daleko větší důvěru mají tradiční e-shopy, které jsou na trhu alespoň 5 let. Jejich konverzní poměr dosahuje téměř 2%. Daleko těžší to mají nové e-shopy. Průměrný e-shop, který vznikl v průběhu roku 2017 dosahoval do konce roku na konverzní poměr 0,82%.

Gabriel Jurčo

Gabi se za 5 let strávených v 6clickz vyprofiloval na e-commerce konzultanta, kde má na starosti mezinárodní e-shopy s 6+ trhy a 8-cifernými obraty.