Online podnikání v Maďarsku #3 | Zákazníci

Jak zaujmout maďarského zákazníka

Ano, maďarští zákazníci se od těch slovenských a českých liší a pokud je chcete opravdu zaujmout, měli byste o nich alespoň něco málo vědět. Z našich pestrých zkušeností s maďarským trhem jsme sesbírali to nejdůležitější.

Typického maďarského zákazníka můžeme definovat jako konzervativního. Hlavně mimo hlavní města stále převládá nedůvěra v e-commerce. Lidé mají často potřebu poznat značku i jako kamennou prodejnu. Pravidlo – nemáte kamennou prodejnu = nejste spolehlivý, tu bohužel stále existuje. To stejné platí i při platbách. Platbu v hotovosti na dobírku stále využívá 47% zákazníků, ale platbu kartou předem nabízí pouze 33% e-shopů a využívá jen 46% zákazníků.

Myšlenkové pochody vašeho potencionálního maďarského zákazníka by tedy vypadaly asi nějak takto: “Nemá kamennou prodejnu a chce peníze dopředu? Určitě to je pochybný obchodník, který chce z lidí vytáhnout peníze a zmizet.”

Jak tohoto zákazníka přesvědčit o opaku? Otevřít si kamenný obchod v centru Budapešti by bylo skvělé, ale každý to takhle přeci vyřešit nemůže. Posílat 100% objednávek dobírkou a čekat na platbu od kurýrní společnosti taky není to pravé ořechové pro váš cash flow. Je tu však kouzelné slovíčko, které zabere všude: recenze. Zákazník, který je v procesu rozhodování si raději vybere e-shop s recenzemi. Každý chce přece vědět jestli ostatní zákazníci byli spokojeni s nákupem, termínem dodání, zákaznickým servisem nebo s produktem samotným. Co se týče termínu dodání, v Maďarsku není důležitá rychlost, ale dodržení slíbeného času dodání. Pokud máte na stránce dodání objednávky do tří dnů, nemůžete objednávku dodat den čtvrtý. Více o logistice se dočtete v další části.

Vraťme se zpět k recenzím. Určitě vám pomůže několik užitečných tipů:

  • Zaregistrujte se na srovnávačích (hlavně na Árukereső.hu) a přidejte si na svou stránku “Ověřeno zákazníky”.
  • Motivujte své zákazníky, aby zanechali nějakou zpětnou odezvu. Každý má rád odměny a dárečky. V mailingu jim proto za napsání recenze nabídněte napříkald slevu.
  • Pouvažujte nad různými “add-in” na váš e-shop, které dynamicky zobrazují recenze ostatním zákazníkům, ať už ze sociálních sítí nebo z porovnávačů.
  • Nezanedbávejte fóra. Pokud máte maďarsky hovořícího kolegu nebo nebo agenturu s rodilým mluvčím, určitě sledujte relevantní fóra a zapojujte se do diskuze. Na sledování zmínek o vaší značce můžete použít například tool Marketing Miner.

 

Na kolik je maďarský zákazník otevřený vůči zahraničním firmám?

Do zahraničních e-shopů přišlo z Maďarska minulý rok 2,7 mil. objednávek. I když to je 100% nárůst oproti předešlému roku, je to stále pod průměrem EU. Podle Eurostatu pouze 37% maďarů ovládá anglický jazyk, což je jeden z nejslabších výsledků. Navíc, maďaři jsou známí jako velcí patrioti. Pokud si chcete vybudovat silnou značku, určitě vám pomůže, pokud máte sídlo a registraci pro DPH v Maďarsku nebo ještě lépe, maďarskou Kft. (s.r.o.). Bez maďarské firmy jsou podmínky náročnější a to i při registraci na cenových srovnávačích. O tom si však povíme v další kapitole.

 

Segmentace zákazníků

Nejsilnější věkový segment online zákazníků je podle statistiky eNet v rozmezí 35 – 40 let. Průměrná hodnota nákupu každoročně roste a blíží se k 50 EUR. Je třeba si uvědomit, že v Maďarsku je obrovský rozdíl mezi hlavním městem a zbytkem státu. Pro porovnání: Budapešť je desetkrát větší než druhé největší město – Debrecen. To se odráží i v e-commerce. Vytvořili jsme statistiku napříč našimi klienty v Maďarsku. Dostali jsme se k několika zajímavým faktům.

  • 40% návštěv a obratů přichází z města Budapešť. Průměrné CPC je tu mírně vyšší než ve zbytku státu (do 10%). Dalších 10% návštěv přichází z oblasti Pešť (v podstatě “Budapešťský kraj”). Můžeme tedy říci, že v průměru polovinu obratů e-shopů tvoří obrat z hlavního města a okolí. V top 5 se objevují města: Győr, Miskolc, Debrecen. V cílení reklamy však vždy cílujte na kraj a ne na město. Kompletní seznam krajů i s krajskými městy najdete například na Wikipedii.

 

  • Využívání mobilních zařízení v e-commerce je všeobecným trendem ve světě. Maďaři v tomto také nejsou pozadu. 70% návštěv našich klientů tvoří návštěvy z mobilních zařízení. Je však třeba poznamenat, že konverzní poměr je na pc stále dvojnásobný.
  • Když si rozebereme blíže mobilní zařízení, tak minimálně 20% zákazníků přichází přes zařízení Apple. Tyto zákazníci mají o 10-20% vyšší konverzní poměr, což potvrzuje i globální trend. Ve vyhledávačích vede Chrome a hned po něm Safari.

 

Black Friday

Slevy! Slevy! Slevy! Černý pátek či Black Friday je považován za začátek předvánočný nákupní horečky. Maďarský zákazník je podobně jako ve většině zemí střední a východní Evropy citlivý na cenu, tím pádem se snaží nakupovat hlavně ve slevách. Potvrzují to i výsledky maďarského Black Friday. V Maďarsku zaznamenává obrovský úspěch.

Black Friday byl v Maďarsku poprvé spuštěný 29. listopadu 2013. Od té doby zájem o tento “svátek” neustále roste. Momentální tržby z Black Friday představují třetinu z celkových ročních tržeb celého e-commerce. Průměrná hodnota nákupu v této době vzroste o víc než 120 eur. Tento obrovský nápor způsobil, že v roce 2016 zkolabovala i maďarská pošta. Někteří zákazníci dostali svoje balíčky až v lednu.

Nedávno jsem četl statistiku o nárůstu zájmu o Black Friday celosvětově za posledních 5 let. Zůstal jsem šokovaný, když jsem viděl v tabulce pozici Maďarska na druhém místě hned za Pákistánem. :)

Podle průzkumu nakupuje na Black Friday víc jak polovina obyvatelstva celého Maďarska. Z toho víc jak 41% dotázaných uvedlo, že kvůli přeplněnosti obchodů bude nakupovat pouze online. Připravte se proto na Black Friday pořádně, protože to je největší šílenství celého roku.

Gabriel Jurčo

Gabi se za 5 let strávených v 6clickz vyprofiloval na e-commerce konzultanta, kde má na starosti mezinárodní e-shopy s 6+ trhy a 8-cifernými obraty.