Online marketing v Maďarsku #5 | Porovnávače cen, platební metody a dopravci

Porovnávače cen, platební metody a dopravci v Maďarsku

V předcházející části našeho seriálu jsme řešili placené marketingové kanály v Maďarsku. Tentokrát se podíváme na další formu podpory prodeje – cenové porovnávače. Také vám ukážeme, jaké platební metody a dopravce využívají e-shopy působící v Maďarsku.

Porovnávače cen

Porovnávače cen můžeme zařadit mezi nástroj online marketingu, jelikož si od nich nakupujete návštěvnost ve formě zpoplatněných prokliků (PPC). V jednom z našich článků jsme psali o zákaznících v Maďarsku, kteří jsou, kromě jiného, cenově senzitivní. Rádi nakupují ve slevách a chtějí mít vždy pocit, že udělali dobrý nákup. A to je přesně důvod, proč byste měli zařadit cenové porovnávače v Maďarsku mezi top priority. Tyto stránky jsou mezi zákazníky velice populární a pro e-shopisty jsou velkým konverzním zdrojem objednávek.

Stránka Měsíční návštěvnost
Árukereső.hu 13,1 mil.
Árgép.hu 4,6 mil.
Olcsóbbat.hu 552 tis.
Depo.hu 118 tis.
Kirakat.hu 88 tis.

Árukereső.hu

I v Maďarsku se poměrně rychle usadili mezinárodní hráči. Top porovnávačem cen je Árukereső.hu, který působí v Maďarsku již od roku 2004. Je to obdoba naší Heureky, která se jí vzhledem dost podobá. Je také vlastněna českou společností Rockaway Group. Od roku 2015 se dá nakupovat přímo na jejich stránkách, a to bez prokliku na e-shop. Návštěvnost Árukereső vysoce převyšuje ostatní, ale na trhu jsou ještě další porovnávače, na které se vyplatí registrovat.

Admin Árukereső je snazší v porovnání s Heurékou. Rozhraní je však bohužel pouze v maďarštině a tak to bez člověka se znalostí jazyka asi nepůjde. Pokud však umíte maďarsky, je registrace poměrně snadná. V některých případech jsme měli problém s párováním produktů a implementací Trusted shopu. Podpora je však rychlá a pohotová a lze komunikovat anglicky.

Árukereső a pár dalších porovnávačů upřednostňují firmy s daňovou registrací nebo sídlem v Maďarsku. Pokud nemáte ani jedno, tak budou vaše produkty umístěné až na konci vyhledávání.

Cesta k předním pozicím je tak bez toho možná pouze prostřednictvím placených míst.

Další porovnávače cen

Dosud jsme hovořili hlavně o Árukereső. Na trhu jsou však i další porovnávače, které stojí za zmínku a přinesou vašemu e-shopu více objednávek. Za zmínku určitě stojí Árgép.hu a Olcsóbbat.hu. Olcsóbbatmá téměř stejné rozhraní a podmínky jako Árukereső. Do Árgép se musíte přihlásit přes kontaktní formulář. Tento porovnávač se primárně soustředí na elektroniku.

Osobní zkušenosti máme jen s těmito porovnávači. Pokud máte prostor, tak můžete zkusit registraci i na dalších. Na začátek vám však určitě postačí tyto tři.

Problémem u maďarských porovnávačů může být hlavně jazyk. Bohužel i Árukeresője stále dostupné pouze v maďarštině. Proto budete potřebovat člověka, který umí alespoň trochu maďarsky. Můžete si také najít agenturu, která vás na porovnávače zaregistruje a postará se o párování produktů (inzerci na porovnávačích).

Segmentové porovnávače

Portál Glami.hu existuje pro oblast módy již od roku 2013 a v poslední době roste raketovým tempem.

Návštěvnost má však stále menší než Glami.sk. Vzhledem k tomu, že v Maďarsku žije dvakrát více obyvatel, je zde stále ještě velký potenciál na růst a rozvoj.

Nastavení Glami je úplně snadné a admin rozhraní je v angličtině. Rozhraní je identické s českým nebo slovenským Glami.

Pokud podnikáte v oblasti nábytku nebo bytových doplňků tak určitě nezapomeňte na Favi.hu. S registrací byste neměli mít problém. Jedná se o další porovnávač, který expandoval z Česka.

Platební metody

Nyní se podívejme na nejvíce využívané platební metody v maďarských e-shopech. Již to zaznělo v předchozích kapitolách – Maďaři neradi platí za svůj nákup dopředu a raději tak preferují platbu na dobírku. Navzdory tomu se stále více rozvíjí další platební metody. Náklady na tyto služby jsou následovné:

 • Jednorázový poplatek za zřízení
 • Měsíční fixní náklady za vedení účtu
 • 1,2 – 2% poplatek za platbu.

Všechny e-shopy akceptují platební karty MasterCard, Visa a Maestro. Banky si můžete vybrat následující:

 1. OTP Bank
 2. K&H Bank
 3. CIB Bank
 4. Budapest Bank
 5. FHB Bank
 6. UniCredit Bank
 7. Takarékbank

V Maďarsku neexistuje okamžitý převod. Zákazník může platit kartou ihned, nebo na fakturu.

Můžeme uzavřít i výhodnější smlouvy se speciálními poskytovateli platebních služeb. Nejpoužívanější jsou tyto:

 1. GoPay
 2. Borgun
 3. Barion
 4. Big Fish Payment Gateway
 5. Escalion
 6. SIX Payment Services

GoPay je nejrozšířenější platební brána. Pokud máte e-shop přes Shoptet, tak získáte slevu na poplatky. Na základě dohody platí klienti Shoptetu sníženou sazbu 1,9% za převod. Největší nárůst má používání platební brány Big Fish. Jedná se totiž o jedinou původní maďarskou platební bránu, a těší se tak velké oblibě. U některých zákazníků může vzbuzovat vyšší důvěryhodnost.

Dopravci

V Maďarsku se vyexpeduje 73% zboží přes kurýrní služby. V předešlých částech seriálu jsme psali i o tom, že mnoho zákazníků má větší důvěru v e-shopy, které mají kamennou prodejnu. Odběr v kamenné prodejně poskytuje 36% e-shopů. Dodání přes různé balíkomaty a pick up pointy (něco jako Zásilkovna) nabízí pouze 15% e-shopů. Nejčastější typy dodání jsou následující:

 • GLS (kurýr + pick up points)
 • DPD (kurýr + pick up points)
 • DHL (kurýr)
 • Pick Pack Pont (pick up point)
 • Csomagpont od GLS (pick up point)
 • Maďarská Pošta (kurýr + pick up points)
 • Csomagküldő – pick up points, nebo dodání kurýrem přes DPD / Express One

Když začínáte, a nemáte ještě tolik objednávek, tak určitě zkuste Csomagküldő, což je vlastně Zásilkovna. Kromě příznivé ceny jistě oceníte i jednoduchý management vrácených objednávek. Celou administrativu můžete řešit s vaší lokální Zásilkovnou.

Mezinárodní přepravní společnosti jako GLS nebo DPD nemají problém vyzvednout připravené zboží na vašem skladě na Slovensku. Balíky společnosti převážejí do logistického centra v Maďarsku, odkud putují k zákazníkům většinou následující den.

Tento proces má své pro a proti. Výhodou je určitě pohodlí, které díky tomu získáte. Nemusíte si zařizovat sklad mimo domovinu. Dále si domluvíte deadline, do kdy musíte mít zboží připravené na paletě a o všechno ostatní se postará dopravní společnost. Nevýhodou je však cena. Společnosti si účtují mezinárodní přepravu v průměru okolo 5,50 € za balík, což je podstatně více, než jste normálně zvyklí. Pokud tuto cenu naúčtujete potenciálním maďarským zákazníkům, tak je to ve většině případů dokáže od nákupu odradit.

Sklady

Pokud uvažujete o skladování zboží v Maďarsku, tak se podívejte na několik doporučených distribučních center:

Stále se vám zdá expanze náročná? Nemáte na plánování čas? Napíšte nám a my se postaráme o celé vaše podnikání v Maďarsku.

Gabriel Jurčo

Největší odborník na maďarský a rumunský trh. Svoje dlouholeté zkušenosti s podnikáním v zahraničí rozšířil o vědomosti z digitálního marketingu.