Online marketing konzultant a právník – Co mají společného?

Proč bysme měli srovnávat online marketing konzultanta s právníkem?

Pozice online marketing konzultanta nebo specialisty byla donedávna poměrně neznámé povolání. Důležitost mu přibyla hlavně během rozšíření online marketingu a častějšímu a většímu konkurenčnímu boji. Myslím si, že v dnešní době bez takovéto pozice, žádná firma dlouhodobě neuspěje. Dovolte mi, abych vysvětlil význam tohoto povolání na jednoduchém příkladě.

Obchod roku

Představte si, že máte firmu, která se chystá uzavřít velký obchod. Základem tohoto obchodu bude smlouva mezi dvěma firmami. Může to být nákupně-prodejní smlouva, smlouva o zhotovení, dodavatelsko-odběratelská smlouva – závisí to od toho, v čem podnikáte. Pro tento článek to není až tak podstatné. Předpokládejme, že vaše firma není tak veliká, aby měla vlastní právní oddělení. Váš obchodní partner vám zašle návrh smlouvy, která má 120 stran a k tomu 10 dalších příloh – celkem běžná praxe. Nyní přijde důležitá část: vezmete tento návrh smlouvy a dáte ho účetnímu, skladníkovi nebo vaší manželce, která je mimochodem doktorka. Tento člověk řekne, že se mu smlouva zdá být v pořádku. Samozřejmě, že dotyčný nemá právnické vzdělání, takže neumí číst mezi řádky a neidentifikuje některá rizika, která ze smlouvy vyplývají. Smlouvu podepíšete a mnete si ruce, že jste udělali dobrý obchod. Po půl roce přijdete na to, že pro vás smlouva nebyla výhodná, ale už jen těžko se z ní dá vycouvat. Prodělali jste 50 000 eur. Nyní tlučete hlavou o zeď, proč jste si nepřiplatili hned na začátku za specialistu na obchodní právo. Tito lidé mohou mít hodinovou mzdu až 200 eur, což se zdá být samozřejmě dost. Jedna právní analýza smlouvy by vás stála nejspíše 1000 – 2000 eur. Co je to však oproti prodělaným 50 000 eurům?

Podobnost s online marketingem

Takto to funguje i v našem oboru – v marketingu, obzvlášť v online marketingu. Billboard si přeci sami nevytisknete. Potřebujete agenturu, která vám navrhne grafiku, vytiskne billboard a umístí ho na své místo. Ale reklama na Facebooku? Nebo ve vyhledávání na Googlu? Vždyť to bez problému nakliká každý, to přece není žádná věda. Synovec je stále na Instagramu, on to určitě zvládne. Nebo kamarád, to je takový počítačový týpek, určite to za pár eur dobře nastaví. Je vám to povědomé? Zde sa dostáváte do stejného problému, jaký jsem zmiňoval výše. Uběhne pár měsíců. Facebook vám „sežral“ stovky, možná tisíce eur v kreditu, ale stále to nenese ovoce. Objednávky nepřicházejí tak, jak byste předpokládali. Konkurence se na vás dotahuje. Všechny investice, které jste dali do stránky/e-shopu se vám zdají zbytečné. Říkáte si: Ten online marketing nefunguje. Utratil jsem tam spousty peněz a žádný výsledek. Kdybyste již od začátku vše konzultovali s expertem na online marketing, mohlo by být všechno jinak. Úvodní investice do marketingu by byly možná vyšší, ale dávno by se vám tato investice vrátila díky zvýšeným tržbám span>

Teď si z nikoho nedělám legraci, toto je naprosto běžná praxe. Marketingová investice pro rozběh obchodu se počítá na tisíce, v některých případech I na desetitisíce eur. Samozřejmě, že je to jen jedna složka úspěchu. Je však klíčová. Můžete mít skvělý produkt, vyladěné logistické procesy, promyšlenou cenovou politiku, ale pokud máte velice nízkou návštěvnost webu, tak je to všechno zbytečné.

Kdy je vhodná konzultace s online marketingovou agenturou?

  1. Uvažujete nad úplně novým projektem. Povíte specialistovi, jaký business plánujete rozběhnout. Klidně s vámi podepíše i NDA (dohodu o mlčenlivosti). Následně se konzultant podívá na podmínky na trhu. Je nevyhnutné investovat do více analýz – konkurence, ceny za proklik, cenové hladiny, atd. Dobrá agentura vám rozmluví, pokud se chcete pustit do nesmyslného businessu. Ukázkou neprofesionality je vás přesvědčit o tom, že vše bude fungovat.
  2. Rozběhnete business a chcete o sobě dát vědět. Máte hotový produkt a chcete oslovit svoji cílovou skupinu. Možná přesně ani nevíte, jaká je vaše cílová skupina. V tom všem vám pomůže marketingový specialista.
  3. Zkusili jste marketing řídit z vlastních zdrojů, ale nefunguje to? V tomto případě je klient často frustrovaný, jelikož do marketingu již vložil nějaké peníze a nepřineslo to úspěch. Osobně se tu potýkám s netrpělivostí. Je však třeba vědět, že marketing není jednorázová záležitost, kde si koupím 10 000 kliků a hned prodávám. Je to postupný a dlouhodobý proces, který trvá měsíce.
  4. Máte vlastního člověka na marketing, ale stále potřebujete odbornou radu? Máte ve firmě lidi, kteří postují na Facebook a Instagram, vytváří kampaně v Google Ads, nebo píšou blog? Jste s nimi spokojený, ale chcete se posunout na vyšší level? Můžete si zaplatit online marketing konzultanta, který udělá školení pro vás a vaše kolegy. V případě potřeby si projde vaše procesy. Nastaví jejich zlepšení, nebo vám vymyslí řešení na míru.

Osobní zkušenost

Já osobně podnikám a mám za sebou už několik failů. Před několika lety jsem investoval nemalé peníze do jednoho businessu. Celý budget jsme měli pěkně naplánovaný: měli jsme připravené finance na zřízení provozu, na rozběh a dokonce jsme si nachystali i rezervu pokud by to první měsíce nešlo. Jednu důležitou část jsme však v budgetu vynechali – a to byly marketingové náklady. Počítali jsme s tím, že se produkt prodá sám, protože jsme mu věřili. To byl jeden velký omyl. Ubíhal měsíc za měsícem a business byl stále ztrátovější. Nakonec jsme ho museli zavřít. Hledali jsme chybu všude. Až když jsem se začal hlouběji zaobírat marketingem, tak jsem zjistil, že zdroj problému byl právě tam. I když jsme se snažili produkt propagovat, nemělo to strukturu. Dělali jsme marketing bez strategie a tak to i dopadlo.

Nechci tu nyní psát nějaká klišé o podnikání, ale jedno je jisté: když si přečtete životopis některého z úspěšných podnikatelů posledního století – Henryho Forda, Steva Jobse, Elona Muska – tak jejich úspěch nebyl v tom, že byli odborníci na vše. Právě naopak. Obklopili se lidmi, kteří byli experti ve svém oboru a vytvořili tak dokonalý tým pro úspěšný business. Proto nebuďte jako ti, kteří si nechají připravit smlouvu skladníkem a ani ti, kterým vytváří marketingovou strategii kamarád. Najměte si agenturu. Alespoň na pár hodin konzultace. Posune vás to vpřed. Věřte mi.

Rádi vám s tím pomůžeme. Udělejte 6 kliků k úspěchu.

 

Gabriel Jurčo

Největší odborník na maďarský a rumunský trh. Svoje dlouholeté zkušenosti s podnikáním v zahraničí rozšířil o vědomosti z digitálního marketingu.