Google Ads tipy #3 | Reklamy ve vyhledávací síti

Připravit výstižné reklamy je extrémně důležité. Je to často první kontakt potenciálního zákazníka s vámi, a proto musí zaujmout. Vžijte se do role svého zákazníka a pokuste se přemýšlet jako on. Co hledá, co ho zaujme, aby se proklikl právě na váš web? Dostane se na cílovou stránku, která nabízí to, co hledal?

Jak vypadají reklamy ve vyhledávací síti

Reklamy ve vyhledávací síti Google jsou vázané na klíčová slova. Tyto klíčová slova hledají různí lidé, takže jejich přemýšlení je naprosto odlišné. Často je jejich konání ovlivněné pocity a často je osloví jen jedno slovo nebo fráze z reklamy. Na tyto věci inzerenti často zapomínají. V centru pozornosti nemáte být vy a vaše značka, ale řešení problému zákazníka. Na oslovení zákazníka máte jen zlomek sekundy a několik krátkých vět, aby mezi množstvím reklam zahlédl právě tu vaši. Pracujte s reklamami, obměňujte je často a sledujte, jaké výsledky změna přináší.

Reklama Google Ads ve vyhledávací síti se skládá z těchto částí:

  1. Finální url – stránka (landing page), na kterou se zákazník dostane po kliknutí na reklamu
  2. Nadpis 1, 2, 3 – s limitem 30 znaků – nejpoutavější a vizuálně nejdůležitější část reklamy
  3. Popis 1, 2 – s limitem 90 znaků – větší prostor na popis vašeho produktu/služby
  4. Path 1, 2 – s limitem 15 znaků – url adresa, která nemusí být reálná, ale tato url adresa bude zobrazena v reklamě. Krásný element k testování…

A na co byste měli při tvorbě reklamy myslet? Podívejte se na několik našich tipů:

1) Upoutejte a zaberte co nejvíce místa

Čím více prostoru zaberete svojí reklamou, tím méně prostoru necháváte dalším inzerentům. Snažte se využít plný počet znaků, aby byla vaše reklama ve výsledcích vyhledávání velká a upoutala lidi. Která reklama se vám zdá být na první pohled poutavější?

Toto platí ještě více pro mobilní zařízení, kde máte značně omezený prostor a na obrazovce vidíte pouze 1 – 2 výsledky vyhledávání. Více jak 50% trafficu klientů naší agentury již přichází přes mobilní zařízení. Je pravda, že na Slovensku nechávají lidé objednání zboží na dobu, kdy jsou na počítači. Mobilní zařízení je ale často místo, kde se uskuteční první kontakt.

2) Dokažte, že nabízíte to, co lidé skutečně hledají

Ve vyhledávání mi našel Google milióny výsledků za 0,43 sekundy. Přibližně tolik máte času i vy, abyste následně zaujali. Uživatele nezajímá to, že máte 20 let zkušeností a patříte mezi špičku na trhu. V první řadě chce nalézt to, co vyhledával.


Nezačínejte tedy hned první větu tím, že je vaše značka nejlepší. Ujistěte potenciálního zákazníka tím, že nabízíte to, co řeší jeho problém. Vyzdvihnutí vašich dalších výhod si nechejte na další stránky. Podle naší zkušenosti dobře funguje, pokud hned do Nadpisu 1 vložíte klíčové slovo.

3) Nezapomínejte na Call to Action (výzvu k akci)

Cílem každé výkonnostní reklamy je motivovat člověka k nějaké činnosti, ať už je to koupě zboží, získání více informací, přihlášení k odběru newsletteru nebo stáhnutí aplikace. Výzva k akci je v reklamě velmi důležitá a doporučujeme ji vložit do Nadpisu 2. Popřemýšlejte v jaké fázi nákupního cyklu se uživatel nachází a podle toho napište výzvu k akci. Klíčová slova dělíme na dva typy podle záměru. Na slova informativní a slova s nákupním záměrem. Pokud uživatel hledá konkrétní model tenisek, tak už jen hledá obchod, kde svůj nákup uskuteční. Je potřeba uvést informaci o tom, jak rychle objednávku doručíte, anebo jak výhodnou cenu máte oproti konkurenci.


4) Dejte si záležet na Nadpisu 3 a Popisu 2
Tyto části reklamy jsou v Google Ads poměrně nové. Nezobrazují se vždy a to kvůli omezenému prostoru (na mobilním zařízení) a nebo kvůli jiným okolnostem. Podle průzkumu renomované Londýnské agentury Adalysis se Nadpis 3 zobrazoval pouze v 0,1% výsledků. V Nadpisu 3 a Popisu 2 proto použijte pouze doplňkové informace, bez kterých bude mít reklama smysl.

5) Čísla jsou vždy zajímavá

Pokud chcete vyzdvihnout reklamu dobrou cenou nebo jinou číselnou hodnotou, použijte čísla a ne text. Například “50 000 věrných zákazníků” místo “50 tisíc zákazníků”. I tato rada však stojí za zvážení a je lépe ji otestovat.

6) Snažte se používat fráze, které máte i na landing page

Zlepšíte si tím skóre kvality, díky čemuž budete mít levnější prokliky a na výsledcích hledání se dostanete na vyšší pozice.


7) Najděte každému klíčovému slovu co nejrelevantnější podstránku

Dojem ze vstupní stránky je nejdůležitější moment po kliknutí na vaší reklamu. Dbejte proto na to, aby to byla stránka co nejrelevantnější. Snažte se necílit na všeobecné stránky či na home page. Upřednostňujte konkrétní kategorické nebo produktové stránky, aby mohl zákazník učinit co nejméně kroků k uskutečnění objednávky. Zároveň tak budete mít nejrelevantnější informace potřebné k rozhodování.

Rozšíření reklam

Čím více, tím lépe – tento tip pro reklamy jsme si uvedli jako první. Pro rozšíření reklam to platí dvojnásob. Své reklamy si dokážete rozšířit o množství doplňkových informací, jako například telefonní číslo, akci nebo lokalitu. Pomůže to při přesvědčení zákazníka, že vy jste ten pravý a také to zvětší prostor, na kterém se zobrazíte. Rozšíření reklam se ne vždy zobrazí všem, záleží na jakém místě ve výsledcích vyhledávání se zobrazíte. Čím jste výše, tím větší je vaše šance, že budete mít zobrazenou rozšířenou reklamu. Možnosti rozšíření reklam se neustále mění a proto vždy testujte a zkoušejte novinky. Momentálně se používají tyto rozšíření:

  • Rozšíření o odkazy na podstránky
  • Rozšíření o popisky
  • Rozšíření o strukturované úryvky
  • Rozšíření o volání
  • Rozšíření o zprávu
  • Rozšíření o adresu
  • Rozšíření o adresu affiliate partnera
  • Rozšíření o ceny
  • Rozšíření o aplikaci
  • Rozšíření o promo

Tip: V rozhraní Google Ads v sekci Reklamy si můžete segmentovat na kterou část reklamy zákazníci klikají. Tento údaj můžete využít při vyhodnocování výsledků na rozšíření reklam. Údaje jsou dostupné jen na rozšíření s možností kliknutí.

Gabriel Jurčo

Gabi se za 5 let strávených v 6clickz vyprofiloval na e-commerce konzultanta, kde má na starosti mezinárodní e-shopy s 6+ trhy a 8-cifernými obraty.