GA4 Tip #16 – UTM parametry pro Google Analytics 4

Používání parametrů UTM pro službu Google Analytics 4 je důležitější než kdykoli předtím. V GA4 stále není k dispozici funkce filtrování, takže údaje, které do GA4 dostáváte, musí být čisté. Později je nemůžete upravovat. Tento krátký průvodce vám pomůže nastavit správné parametry UTM pro všechny vaše marketingové kanály.

UTM parametry, známé také jako Urchin Tracking Module parametry (Urchin je předchůdce služby Google Analytics), jsou značky přidány na konec URL adresy, které pomáhají marketérům sledovat a měřit výkonnost online marketingových kampaní. Přidáním těchto parametrů k URL adrese mohou marketéři získat přehled o zdrojích, médiích a kampaních, které vedou k návštěvnosti jejich webových stránek nebo konkrétních vstupních stránek.

Pomocí UTM parametrů mohou marketéři shromažďovat podrobné údaje o účinnosti svých kampaní a činit rozhodnutí o tom, jak rozdělovat investice do marketingu a optimalizovat své marketingové strategie. Tyto údaje lze snadno analyzovat v nástrojích jako je Google Analytics.

Přidání UTM parametru do jakékoli URL adresy nemá vliv na funkčnost této URL adresy. Je třeba použít otazník za standardní URL adresou.

Přestože si můžete vytvořit vlastní parametry UTM ručně, nejběžnější metodou je nástroj Campaign URL Builder od Google v jejích nástrojích pro vývojáře. Můžete se přepnout z Universal Analytics do Google Analytics 4 a naopak. I většina marketingových platforem (např. Meta Ads Manager) nabízí vlastní nástroj pro sestavení UTM. V některých platformách nemusíte kampaně označovat, protože funguje automatické označování – auto-tagging (např. Google ads).

Z pohledu GA4 jsou povinné UTM parametry utm_source a utm_medium, ale důrazně doporučujeme používat utm_id a utm_campaign.

Podívejme se na všechny z nich:

  • utm_source – slouží k identifikaci zdroje návštěvnosti (např. Google, Facebook atd.)
  • utm_medium – znamená marketingové médium, které bylo použito zdrojem (např. organické, cpc atd.).
  • utm_campaign – je název kampaně
  • utm_id – je unikátní ID kampaně

Čím více UTM máte, tím přesnější údaje budete mít ve službě Google Analytics. U nás v 6clickz používáme UTM parametry v takovém formátu.

UTM parametry pro Facebook

Pro Facebook si připravíme UTM přímo v Ads Manageru na úrovni reklamy. V nastaveních reklamy úplně dole najdeme „Build URL parametr“ a vyplníme jej. My používáme tyto UTM parametry:

Campaign source = facebook
Campaign medium = cpc
Campaign name = {{campaign.name}}
Campaign content = {{ad.id}}

Custom parameters:
utm_id = {{campaign.id}}
utm_term = {{adset.name}}

Na konci vypadá URL takto:

utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign={{campaign.name}}&utm_id={{campaign.id}}&utm_term={{adset.name}}&utm_content={{ad.id}}&utm_source_platform={{site_source_name}}

UTM parametry pro TikTok

Pro TikTok vyplňujeme UTM parametry v Ads Manager na úrovni reklamy. V části „3rd party tracking settings“ nemůžeme vyplnit manuální UTM parametry, proto je dáváme přímo do URL „Destination page“. Namísto manuálního vyplnění používáme vlastní UTM builder v Google sheetu.

K tomu abychom měli kvalitní UTMs v kampaních používáme tyto parametry:

utm_source = tiktok
utm_medium = cpc
utm_campaign = campaign name
utm_id = campaign id
utm_term = ad group id
utm_content = creative name

Na konci vypadá URL takto:

utm_source=tiktok&utm_medium=cpc&utm_campaign=__CAMPAIGN_NAME__&utm_id=__CAMPAIGN_ID__&utm_term=__AID__&utm_content=__CID_NAME__

UTM parametry pro Sklik

Pro Sklik potřebujeme přepsat UTM parametry sekci https://www.sklik.cz/auto-tagging.

UTM parametry nastavíme následovně:

  1. utm_source = seznam
  2. utm_medium = {medium} – dynamická hodnota
  3. utm_campaign = {campaign} – dynamická hodnota
  4. utm_id (campaign_id) = {campaignid} – dynamická hodnota

Poslední část URL bude vypadat takto:

utm_source=seznam&utm_medium={medium}&utm_campaign={{campaign}}&utm_id={{campaignid}}&utm_term={keyword}-{query}

Co když z nějakého důvodu používám manual tagging?

Podívám se do Skliku na URl adresu kampaně a najdu tam campaign ID

UTM parametry pro porovnávače

V případě některých platforem, které používají pro reklamu pouze feed e-shopu (srovnávače a vyhledávače zboží, např. Heuréka, Favi, Glami, atd.), je jediný způsob, jak používat parametry UTM – dát je „natvrdo“ do URL adres produktů. Jedním ze způsobů je automatické přidávání parametrů UTM ke každému produktu ve feedu pomocí nástrojů na úpravu feedů, jako je Mergado.


Gabriel Jurčo

Gabi se za 5 let strávených v 6clickz vyprofiloval na e-commerce konzultanta, kde má na starosti mezinárodní e-shopy s 6+ trhy a 8-cifernými obraty.