GA4 Tip #15 – Propojení Google Analytics 4 a BigQuery

Propojení BigQuery a GA4 je jedna z nejlepších změn v Google Analytics z několika důvodů:

  1. Přístup k nezpracovaným datům: Při propojení GA4 s BigQuery můžete exportovat nezpracovaná, nevzorkovaná data z GA4 do BigQuery, což vám dává větší flexibilitu a kontrolu nad vašimi daty.
  2. Rozšířené možnosti analýzy: BigQuery dokáže rychle a efektivně zpracovat velké objemy dat. K analýze dat používá jazyk SQL. Rovněž umožňuje využívat pokročilé analytické nástroje a techniky, jako je strojní učení a prediktivní analýza.
  3. Přizpůsobení: BigQuery vám umožňuje vytvářet vlastní soubory dat a sestavy, které splňují vaše specifické potřeby. Kombinací dat GA4 s jinými zdroji dat můžete získat komplexnější informace o svém podnikání a zákaznících.
  4. Jelikož BigQuery i Looker Studio jsou Google produkty, mají mimořádně rychlé připojení. To znamená, že můžete vytvářet a aktualizovat reporty během několika vteřin.

I když se to může zdát na začátku zbytečné, tato data se vám mohou v budoucnu sejít. Důležité je nastavit propojení BigQuery a GA4 co nejdříve, protože se do něj zpětně nepřidávají data.

K tomu musíte být přihlášeni pod e-mailem, který má projekt BigQuery i GA4 property sdílenou s admin právy.

Návod:

  1. Admin > Property > BigQuery linking > Link
  2. Napojíme na BigQuery project podle project ID. Pokud nemáme BQ project, tak si jej vytvoříme
  3. Nastavíme lokalitu – pokud je vaše lokalita EU, tak vybrat EU pro ukládání dat. Pozor, nelze měnit
  4. Nastavíme frekvenci – doporučuji zaškrtnout pouze daily. Tím se každý den exportuje tabulka z GA4 do BQ. Streaming lze nastavit pouze v případě, že máte nastavenou kartu v Google Cloud Platform

Data se dostanou do BQ do 24 hodin.

Cena:

BQ není zadarmo. Free tier: 10GB storage + 1TB query processing měsíčně, následně se fakturuje $0.04/GB

Podle zkušeností e-commerce klient s 200k návštěvami a 5000 objednávkami denně potřebuje k uložení dat každý den kolem 100-150MB. Přesáhnete-li free tier, bude vás to stát $1-2 měsíčně.

Gabriel Jurčo

Gabi se za 5 let strávených v 6clickz vyprofiloval na e-commerce konzultanta, kde má na starosti mezinárodní e-shopy s 6+ trhy a 8-cifernými obraty.