Thumbnail

GA4 – rychlé nasazení přes Google Tag Manager

Tento návod pro nasazení GA4 vznikl pro Shoptet. Můžeme jej však použít i na jiná e-shopová řešení mimo Shoptet s drobnými úpravami.

V tomto návodě si ukážeme, jak založit Google Analytics 4 pro Shoptet. Pokud jste se již někdy pokoušeli nastavit Google Analytics 4 přes Shoptet, tak jste si jistě všimli, že tato funkce je zatím nedostupná (11/2021). Shoptet totiž prozatím umožňuje pouze nasazení staré verze Google Analytics, takzvaný Universal Analytics (GA3). Dříve či později však bude fungovat pouze nový Google Analytics (GA4), proto jej potřebujeme co nejdříve nasadit, abychom mohli sbírat data. V tomto návodě si ukážeme, jak vytvořit účet GA4 a jak jej nasadit na Shoptet prostřednictvím Google Tag Manager (GTM). Tento návod lze použít i na jiná e-shopová řešení mimo Shoptet s drobnými úpravami.

Založení GA4 účtu

Pro založení účtu GA4 si otevřeme klasický Google Analytics našeho e-shopu. V sekci Admin, v části Property, klikneme na vytvoření nové Property. Systém nás automaticky naviguje k vytvoření GA4. Vyplníme potřebná nastavení a založíme si účet. Po založení účtu v sekci Admin v části Data Streams najdeme takzvané Measurement ID. Toto ID si zkopírujeme a využijeme jej při nasazení přes GTM.

Vytvoření tagu v GTM

Nyní se přesuneme do GTM. V tomto videu si nebudeme ukazovat, jak zakládat GTM a nasadit container na web. Níže v tomto článku však naleznete link i videonávod, jak založit Google Tag Manager.

V části Tags si zvolíme vytvoření nového tagu a GA4 Configuration. Zde vyplníme již zkopírované Measurement ID. Jelikož to bude základní Pageview tag, budeme jej spouštět na každé stránce. V sekci Triggers nastavíme All pages.

Kontrola správnosti nasazení

Správně nasazené GA4 si můžeme zkontrolovat v Preview mode: klikneme na Preview, otevřeme si naší stránku a zkusíme se proklikat. V Preview mode GTM uvidíme, zdali se spustil tag. Takto si to lze zkontrolovat i v rozhraní Google Analytics, v části Configure > DebugView. Zde bychom měli mít jednotlivé události (v našem případě Pageview) v reálném čase se zpožděním několik vteřin.

Pokud vše funguje, tak se jen vrátíme do rozhraní GTM a klikneme na Submit. Pošleme náš tag container s novým GA4 tagem do produkce.

Podívejte se na videonávod:

Pro e-shop však budeme potřebovat ještě měření objednávek. Na to budeme muset nastavit další tag na transakce. To si ukážeme v následujícím návodě.
Další zdroje:
Videonávod – jak vytvořit GTM účet a container

Gabriel Jurčo

Gabi se za 5 let strávených v 6clickz vyprofiloval na e-commerce konzultanta, kde má na starosti mezinárodní e-shopy s 6+ trhy a 8-cifernými obraty.