Online podnikání v Maďarsku #1 | Proč jít do expanze?

Slovenský trh stále více zaplňují e-shopy. V jednotlivých segmentech se postupem času vypracovali tak velcí hráči, že proti nim lze jen těžce bojovat. A to nemluvíme o tom, že je tu stále více zahraničních e-shopů. Na řadu tedy přichází otázka: Jak můžu zvýšit obrat na svém e-shopu? V 5 milionovém Slovensku nejspíš zázraky neuděláme, proto je logické přemýšlet nad expanzí na zahraniční trhy.

Máme dobrý produkt nebo službu, proč se tedy vázat pouze na jednu zemi?

Podívejme se na sousední země. Vidíme Rakousko, Česko, Polsko – trh, který je přeplněný eshopy ještě víc než Slovensko. Ukrajina? Trh s obrovským potenciálem, ale mimo EU. Podnikání může být složité a politická stabilita také nehraje podnikatelům do karet. Zůstává Maďarsko, které je dvakrát větší než Slovensko. Koupěschopnost je srovnatelná se Slovenskem. Maďarsko patří v oblasti e-commerce ještě stále mezi méně rozvinuté státy.

Už to ale dávno není to, co to bylo před 5-10 lety, kdy na maďarský trh vstupovali velcí hráči jako Mall, MediaMarkt nebo eMAG.

 

Vyplatí se tedy stále ještě expandovat do Maďarska?

V následujících článcích si povíme všechna pro a proti.

 

Pro lepší přehled je tu několik nudných faktů o Maďarsku pro rok 2017 :)

Vzhledem k tomu, že online tržby za rok 2015 dosáhly sotva 1 mld. eur, můžeme říci, že poslední roky zaznamenalo Maďarsko největší boom v historii – nárůst tržeb za 2 roky o víc než 300%. To není vůbec špatné! Podle předpovědi internetové výzkumné společnosti eNET mohou online tržby za následujících 5 let narůst ještě o dalších 200-300%.

Pojďme dál. Je zde poměrně spolehlivý způsob porovnání konkurence jednotlivých zemí. Využívají ho s oblibou zahraniční statistické společnosti. Stačí spočítat kolik e-shopů je v jednotlivé zemi na 1000 obyvatel. V následující tabulce jsme porovnali sousední státy EU se Slovenskem.

Česko v boji o nejtěžší konkurenční prostředí vychází jako “vítěz”. V počtu e-shopu na 1000 obyvatel vede i světové statistiky. Naši čeští bratři jsou průkopníci v e-commerci. Potenciální zemí pro expanzi, ve které je méně než 1 e-shop na 100 obyvatel je Polsko a Maďarsko. Čísla hovoří sama za sebe a v tomto případě má Maďarsko největší potenciál pro expanzi z okolních zemí.  Při nejmenším je to menší skok pro e-shop než expanze do 8 krát většího Polska.

 

Tyto údaje jsou však všeobecné a řeší statistiky napříč všemi segmenty e-commerce. Pokud jste se již rozhodli jít do expanze a vybrali jste si Maďarsko, doporučujeme se ještě podívat na konkrétní segment.

 

Porovnání cen za proklik jako konkurenční faktor

Konkurenčnost dokážeme posuzovat i z jiného hlediska. Ukažme si to rovnou na jednom příkladu z praxe. Jeden z našich klientů ze Slovenska obchodující se zdravými potravinami zvažoval vstup na zahraniční trh. Připravili jsme pro něho analýzu hledanosti a porovnali s průměrnou cenou za proklik (CPC) a velikostí trhu, tzn. počtem obyvatel. Propočet je to sice jednoduchý, ale o to více efektivnější.

 

Prvotním cílem bylo rozrůstat se na západ, ale po zhodnocení statistik je jasné, že hrnout se do Rakouska či Německa může být velmi riskantní. Minimálně potřebujete mít obrovský budget na budování značky.

Mám expandovat do Maďarska? Vždyť jim nerozumím ani slovo!

Statistické údaje nám hovoří, že Maďarsko má stále pro podnikatele co nabídnout a růst zatím zpomalovat nebude. Jak to však v Maďarsku v praxi vypadá?

  • Potřebujeme založit firmu?
  • Jak to funguje s překlady?
  • Jaký online propagační kanál se vyplatí používat?
  • Jaké jsou specifika zákazníků?

 

Na tyto a mnoho dalších otázek odpovíme v dalších částech našeho seriálu. Těšte se!

Gabriel Jurčo

Gabi se za 5 let strávených v 6clickz vyprofiloval na e-commerce konzultanta, kde má na starosti mezinárodní e-shopy s 6+ trhy a 8-cifernými obraty.